EWI Banner

 

 

CAPTAIN PAVAN MANHAS :: RECRUITING FLIGHT COMMANDER

Captain Manhas is an Assistant Professor of Aerospace Studies (APAS), Air Force Reserve Officer Training Corps Detachment 610.  He currently serves as the Recruiting Flight Commander.  He recruits, trains, motivates and counsels highly-qualified young men and women as prospective Air Force officers.  He teaches freshman and senior level courses which prepare men and women to be officers in the United States Air Force. Captain Manhas’ first assignment was at Kirtland Air Force Base, New Mexico. As a Laser Communications Engineer, Captain Manhas worked and led programs dedicated to next-generation space to ground laser communication systems. He also served as the executive officer for the group level Optics Division of Air Force Research Labs. Captain Manhas was commissioned through the Reserve Officer Training Corp at Embry-Riddle Aeronautical University, Detachment 028, in Prescott, Arizona.

Captain Manhas

 

 

 

 

 

 

 

 

EDUCATION
2009     Bachelor of Science degree in Electrical Engineering, Embry Riddle Aeronautical University
2009     Air and Space Basic Course, Maxwell AFB, Alabama
2009     Fundamentals of Acquisition Management, Wright-Patterson AFB, Ohio
2010     Undergraduate Space Training, Vandenberg AFB, California

ASSIGNMENTS

  1. June 2009 – July 2011:  Laser Communications Engineer, Air Force Research Lab, Kirtland AFB, NM
  2. August 2011 – October 2012:  Executive Officer, Optics Division, Air Force Research Lab, Kirtland AFB, NM
  3. November 2012 – Present: Assistant Professor of Aerospace Studies, AFROTC Detachment 610, North Dakota State University, Fargo, ND


AWARDS AND DECORATIONS

Aerial Achievement Medal with four oak leaf clusters
Air Force Commendation Medal with four oak leaf clusters
Air Force Achievement Medal with five oak leaf clusters
Combat Readiness Medal with one oak leaf cluster
National Defense Service Medal with one device

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
Second Lieutenant – 1 May 2009
First Lieutenant – 27 May 2011
Captain – 27 May 2013