Content | Navigation |

NDSU News

 


North Dakota Graduation List Students - Spring 2013

 

Download Word file here

Download PDF file here

 

Hometown                         

Student                                       

Degree                 

Major

Absaraka, N.D.

Phillip M. Faught

MS

Health, Nutrition and Exercise Sci.

Antler, N.D.

*Derek Wayne Aho

BS

Agricultural Systems Management

Argusville, N.D.

*Marie Amber Hagemeister

BS

Crop and Weed Sciences

Arnegard, N.D.

Steven John Bruins

BS

Geology

Arthur, N.D.

Adam Victor Swanson

BS

Political Science

Ayr, N.D.

Evan Isiah Pilgrim

BS

Agricultural Economics

Baldwin, N.D.

*Thomas John Fakler

BSCE

Civil Engineering

*Nathan Daniel Jangula

BSEE

Electrical Engineering

Barney, N.D.

Julie Ann Boyer

PHARMD

Pharmacy

*Nicholas John Haberman

BS

Mathematics

Amanda Kelly Mauch

MARCH

Architecture

Bathgate, N.D.

Marc Ritteman

MEDUCAT

Educational Leadership

Beach, N.D.

*Austin James Bagley

BS

Criminal Justice

*Dustin John Fulton

BS

Criminal Justice

Belfield, N.D.

*Loren Lydia Baranko

BS

Animal Science

*Erin Marie Krebs

BS

Mathematics Education

Berthold, N.D.

Mason Michael Lautenschlager

BS

Animal Science

Beulah, N.D.

*Jessie Michelle Battest

BS

Human Development and Family Sci.

*Ashley Ann Heller

BSN

Nursing

*Ryan Jacob Koch

BSEE

Electrical Engineering

*Isaac Karl Michaelson

BSME

Mechanical Engineering

Kylie E. Wallender

MEDUCAT

Counseling

Bismarck, N.D.

*Amanda Marie Avard

BS

Interior Design

*Kevin Leland Backman

BS

Computer Science

Cory John Barth

MS

Range Science

Kelli Lynn Beyer

BA

History

*Laura Ann Bihrle

BSN

Nursing

Jerad Dale Binstock

PHARMD

Pharmacy

Anders John Bleth

BS

Natural Resources Management

Sharon Kathrine Boots

BS

Apparel, Retail Merch. and Design

*Carolyn Clare Braus

BMUS

Music

Tyler Jarred Brendel

BS

Exercise Science

Colton James Carey

BS

Business Administration

Kayla Marie Deschamp

BS

Interior Design

Bismarck cont.

Ethan Cole Drew

BS

English Education

*Sara Kay Edinger

BSME

Mechanical Engineering

Karl Martin Effertz

BS

Microbiology

Drew Michael Eichele

BS

Accounting

Tanya Kay Engelhart

BS

Public Relations and Advertising

Brandon Alan Flynn

BS

Agricultural Systems Management

Surabhi Gandhi

BSEE

Electrical Engineering

Stephen Michael Glasser

BS

Public Relations and Advertising

*Jesse W. Grinsteiner

BSCONENG 

Construction Engineering

Mitchell Wayne Halseth

BS

Geology

Sean Carpenter Hatten

BS

Psychology

Chandra Marie Heglund

BS

Biological Sciences

Laura Marie Heilman

BS

Human Development and Family Sci.

*Justin Joseph Heim

BFA

Theatre Arts

Adam Lee Johnson

PHARMD

Pharmacy

Shara Christine Karsky

BS

Veterinary Technology

*Stacie Jo Keller

BS

Mathematics Education

Ryan Dakota King

BSCONSM

Construction Management

*Jarred Lee Kowalski

BSCONENG 

Construction Engineering

Jacob Nigel Kuntz

MCONSM

Construction Management

*Jordan Devoraux Landsiedel

BS

Apparel, Retail Merch. and Design

Hannah Summer Manstrom

BS

Public Relations and Advertising

Kyle Austin Markwardt

BA

English

Brenden Lee Melvie

BS

Psychology

*Derek Mark Miller

BS

Biochemistry and Molecular Biology

Jana Marie Millner

BS

Dietetics

Cody Lynn Mills

BS

Accounting

James Wallace Murphy

BS

Psychology

*Kelly Noel Nelson

BS

Apparel, Retail Merch. and Design

Shawn Michael Nixon

BSCE

Civil Engineering

*Adam DeSleer Ourada

BSCE

Civil Engineering

*Stephanie Michelle Pelletier

BS

Psychology

Christopher A. Pischel

BS

Biological Sciences

Jennifer Jean Rothschiller

BS

Public Relations and Advertising

Ploiphan Saengporm

MARCH

Architecture

*Daniel Edward Schaner

BS

Finance

Jesse W. Schauer

MSE

Software Engineering

Averi Louise Schmidt

BS

Human Development and Family Sci.

*Michael Jerald Schmidt

BSME

Mechanical Engineering

John Joseph Schreier

BMUS

Music

James Douglas Seidel

BSME

Mechanical Engineering

*Sean A. Seifert

BSEE

Electrical Engineering

Kole Austin Seiler

BS

Exercise Science

Tanner Michael Stavn

BSN

Nursing

*Amanda May Stumpf

BS

Dietetics

Sean David Sullivan

BS

Political Science

Bismarck cont.

Camarae Ann Svihl

BS

Business Administration

Kelsi Marie Thunshelle

BS

Microbiology

Elizabeth Kay Trythall

BS

Microbiology

Andrew Joseph Tuck

BSCE

Civil Engineering

*Casey James Walleen

BSCE

Civil Engineering

*Shane Joseph Ward

BS

Psychology

*Kristen Ann Weninger

BSCE

Civil Engineering

Amanda Jo Weston

MS

Counseling

Morgan Ann Wiedrich

BS

Public Relations and Advertising

Joshua M. Wills

BUS

University Studies

*Jocelyn De Andra Woodward

BS

Family and Consumer Sciences Edu.

Blanchard, N.D.

Ethan Donald Kyllo

BS

Agricultural Economics

Bottineau, N.D.

*Kylie Jean Artz

BS

Microbiology

Kyle James Christensen

BS

Accounting

Stephanie Jo Milbrath

BS

Agricultural Economics

Robert Allen Neubauer

BSME

Mechanical Engineering

Christopher Joseph Schaefer

MS

Computer Science

*Jessica Joanne Suchor

BS

Human Development and Family Sci.

Bowbells, N.D.

Tara Beth Freed

MS

Mass Communication

*Whitney Diane Pandolfo

BS

Mathematics Education

Buchanan, N.D.

Brittain Cliff Ladd

MS

Merch.

Krista Danielle Readel

BS

Human Development and Family Sci.

Buxton, N.D.

Tyler John Schultz

PHARMD

Pharmacy

Cando, N.D.

Carl A. Anfinson

MS

International Agribusiness

Carpio, N.D.

Derek Lyle Peterson

BUS

University Studies

Carrington, N.D.

*Christopher Jay Bjornstad

BS

Computer Science

Melinda Sue Fangman

MS

Criminal Justice Administration

Skyler Elyse Hendrickson

BS

Apparel, Retail Merch. and Design

Cameron Troy Roundy

BS

Crop and Weed Sciences

Whitney Marie Zink

BS

Business Administration

Casselton, N.D.

Lindsey Ann Bultema

BS

Microbiology

Cady Nicole Diemert

BS

Accounting

Chavanin Siripirom

PHD

Coatings and Polymeric Materials

Cathay, N.D.

*Randall Jon Hagemeister

BSN

Nursing

Cavalier, N.D.

Lindsay Ann Behm

BS

Health Education

*Alexander Paul Flage

BSME

Mechanical Engineering

Center, N.D.

Lisa Dawn Fricke

BA

English Education

Emily Rose Schmidt

BS

Biological Sciences

Errin Ann Schwalbe

BS

Crop and Weed Sciences

Chaseley, N.D.

*Trevor Jonathan Hart

BS

Management

Christine, N.D.

Kylie R. Cirks

BS

Equine Science

Tonya M. Greywind

MS

Biology

Churchs Ferry, N.D.

Jennifer Bryn Adahl

BS

Apparel, Retail Merch. and Design

Coleharbor, N.D.

Daniel Allan Eslinger

BS

Agricultural Systems Management

Colfax, N.D.

Alyssa Lucy Bolme

BS

Human Development and Family Sci.

*Noah Rodney Nash

BS

Political Science

Columbus, N.D.

*Alexander Allen Brodal

BS

Crop and Weed Sciences

Cooperstown, N.D.

Samantha Briss

BS

Food Science

Jordan Alexander Coles

BS

Psychology

Kayla Colleen Rusten

BS

Microbiology

Courtenay, N.D.

Danielle J. Schoeler

MEDUCAT

Counseling

Crosby, N.D.

Nickolas Alois Dufek

MS

Range Science

*Heather Laine Holm

BS

Finance

Brenna Dawn Wolter

BS

Human Development and Family Sci.

Crystal, N.D.

*Dianna Lynn Niemann

BS

Mathematics Education

*Kate Meredith Whelan

BS

Psychology

Devils Lake, N.D.

Lane Alan Azure

PHD

Education

*David Paul Gutschmidt

BSME

Mechanical Engineering

*Samantha Jo Pollestad

BS

Veterinary Technology

*Benjamin Scott Thompson

BS

Accounting

Dickinson, N.D.

Benjamin James Herauf

BS

Business Administration

*Joseph Michael Kallenbach

BS

Food Science

Evan Lawrence Krebs

PHARMD

Pharmacy

Janessa Eve Lohmann

PHARMD

Pharmacy

Megan Marie Maus

BSN

Nursing

John Michael O'Brien

BS

Management

*Sheyenne Marie Plummer

BSN

Nursing

*Michael F. Steve

BS

Accounting

Challis Dern Williams

BS

Political Science

Douglas, N.D.

*Michaela Marie Groninger

BSIEMGT

Industrial Engineering and Mgmt.

Drake, N.D.

*Trenton Edward Bruner

BS

Agricultural Economics

Drayton, N.D.

Jordan Ross Ferguson

PHARMD

Pharmacy

Edgeley, N.D.

Melissa Kay Huber

BS

Business Administration

Edinburg, N.D.

Kelly Darlyne Gemmill

BS

Sociology

Elgin, N.D.

Kasey Bo Koepplin

MS

Health, Nutrition and Exercise Sci.

Ellendale, N.D.

Ashli Collette Powell

BS

Human Development and Family Sci.

Enderlin, N.D.

Brandi Lea Kaber

MACC

Accountancy

Fairmount, N.D.

*Kali Ann Luick

BSME

Mechanical Engineering

*Megan Marie Meyer

BS

Biochemistry and Molecular Biology

KeAnna Rose Piechowski

BS

History Education

Fargo, N.D.

Heather Ann Aal

BS

Human Development and Family Sci.

Aidarus Sharif-Hashim Abdinasir

BSABENG

Agricultural and Biosystems Eng.

Hailey Anne Adkisson

MA

Speech Communication

Ciara Lynn Aldrich

BS

Exercise Science

*Michael LeRoy Anderson

BSCPRE

Computer Engineering

Ryan Mark Anfinrud

BS

Management Communication

Ahmad S. Anna

MS

Construction Management

Armin Arnautovic

MBA

Business Administration

Levi John Arneson

BS

Business Administration

Sumit Asija

BS

Biotechnology

Daniel Paul Audette

BS

Marketing

Anoklase Ayitou

PHD

Chemistry

Sylvie Munezero Baguma

BSN

Nursing

Shanaka Ranganath Bandara 

MARCH

Architecture

Shadi Elaiyan Bani Ta'an

PHD

Computer Science

*Kellam Paul Barta

BS

English

*Jocelyn Kay Baumann

BMUS

Music

Layne Albert Berge

MS

Electrical and Computer Engineering

Samantha Rae Billing

BA

History

*Nathan Drew Bjoralt

BS

Sport and Recreation Leadership

Jamie Kathryn Blazek

BS

Marketing

*Tyler William Block

BS

Zoology

*Jacob Edward Boersma

BS

Agricultural Economics

Bobbie Ann Boetel

BUS

University Studies

Tyson D. Bosse

BS

Management Information Systems

Josephine Marie Breen

BS

Public Relations and Advertising

Ward Daniel Briggs

BS

Environmental Design

*Lucas William Brodeur

BS

Management

Alison Ann Brorby

BS

Psychology

Fargo cont.

Brian Mathew Bubach

BA

Spanish

*Tyler Scott Buerkle

BS

Environmental Design

Branden Alexander Bulawa

BS

Political Science

Alexandra Jae Burnside

PHARMD

Pharmacy

Mitchell Bryant Calkins

BS

Political Science

Justin Michael Carey

BSN

Nursing

Alexander James Carlson

BS

Environmental Design

Kathrine Rose Christensen

MS

Human Development and Family Sci.

Gloria J. Coombs

BS

Accounting

Shevonne Trinita Crusz

BS

Biotechnology

Kimberly Grace Dale

BS

Human Development and Family Sci.

*Kylie Desiree Dale

BS

Human Development and Family Sci.

Laura Dawn Dallmann

BS

Management Information Systems

Kimberly Ann Damsgard

BSN

Nursing

Naveen Kumar Dandu

MS

Computer Science

Alan Albert Davies

MBA

Business Administration

AKP Alexandra Nimal Chamara De

BSIEMGT

Industrial Engineering and Mgmt.

*Caitlin Elizabeth Deal

BS

Behavioral Statistics

Brent Daniel DeBruyn

BS

Psychology

Lilian Alinda Del Rio Navarro

BS

Dietetics

David William Denne

BS

Public Relations and Advertising

Elma Dervisic

BS

Microbiology

Luke Daniel Diekman

MARCH

Architecture

Calli Lyn Doggett

BS

Sport and Recreation Leadership

Angela A. Dolalie Kelsch

DNP

Advanced Nursing Practice

*Robert A. Dolney

BS

Computer Science

*Bryce Carroll Drapeaux

BS

Political Science

Brock E. Drayton

BS

Accounting

Hollyanne E. Duda

BS

Zoology

*Katlyn Anne Duval

BSN

Nursing

Jacob Matthew Edland

BSN

Nursing

David L. Eisenbraun

BLA

Landscape Architecture

David L. Eisenbraun

BS

Environmental Design

*Mikhail Robert Elias

BS

Psychology

John Thaddeus Ell

MACC

Accountancy

Julie Ann Emerson

BSN

Nursing

*Ashley Suzan Engelstad

BSN

Nursing

Kaitlen Elizabeth Engen

BS

Criminal Justice

*Leah Katherine Fagerland

BS

Environmental Design

*Kari Ann Faul

BS

Human Development and Family Sci.

Matthew James Fedje

BS

Natural Resources Management

Jared Nathan Fougner

MA

Speech Communication

*Matthew Clifford Fremstad

BS

Environmental Design

Gerald C. Gallenbeck

BS

Art

Ashley Anne Gellner

PHARMD

Pharmacy

Chad Michael Gooding

BUS

University Studies

Fargo cont.

Patricia Goosen-Alix

MNRM

Natural Resources Management

*Nicholas Lee Graumann

BSEE

Electrical Engineering

Marvon Chad Green

MM

Music

Philip David Gruhot

BS

Environmental Design

Philip David Gruhot

BLA

Landscape Architecture

Jania R. Guest

BS

Psychology

Mahesh Madan Gundecha

MS

Construction Management

*Arijana Gusic

BSN

Nursing

Brandon Michael Hallquist

PHARMD

Pharmacy

Jill S. Hanson

BS

Psychology

Joshua Michael Haugen

BS

Political Science

Brittany L. Hawk

MNRM

Natural Resources Management

Lindsay Dawn Hellevang

BS

Human Development and Family Sci.

Dustin Hochhalter

BLA

Landscape Architecture

Dustin Hochhalter

BS

Environmental Design

Aidan P. Horvath

BS

Zoology

Gina Michelle Hough

MBA

Business Administration

Di Huang

MS

Applied Statistics

Sydney Luverne Hull

BS

History

Jason Lee Hulstein

MBA

Business Administration

*Jessica Leigh Hurlbut

BS

Marketing

Amar Ali Hussein

MARCH

Architecture

*Kcarie Lynn Ingerson

BFA

Theatre Arts

Eric R. Issendorf

MS

Health, Nutrition and Exercise Sci.

*Samuel Duncan Jacobs

BS

Management

*Jennifer Nicole Jacobsen

BA

Zoology

Sara L. Jarvis

BS

Human Development and Family Sci.

K. R. Gayan Hansaka Jayasinghe

BSIEMGT

Industrial Engineering and Mgmt.

*Zachary Dale Jendro

BS

Public History

Darren W. Jensen

BSCONENG

Construction Engineering

Ryan Curtis Jenson

BSCONSM

Construction Management

Michael David Johannes

BMUS

Music

*Alexa Lacie Johnson

BS

Psychology

*Kathryn Ann Johnson

BS

Public Relations and Advertising

Kyle Johnson

BS

Exercise Science

Justin Michael Jones

PHARMD

Pharmacy

Lindsey Jo Kaeding

BUS

University Studies

Goetz Kaehler

PHD

Physics

Harjyoti Kalita

PHD

Materials and Nanotechnology

Ahmed M. Kamel

MBA

Business Administration

Jared James Kappel

MBA

Business Administration

Camryn Daisy Kaspari

BS

Zoology

*Shehla Khan

BSN

Nursing

Sara Christina Kinzler

BS

Dietetics

*Katelyn Nicole Kirschenmann

BS

Human Development and Family Sci.

Austyn James Kloehn

BS

Criminal Justice

Fargo cont.

*Ellie P. Knoll

BA

Public Relations and Advertising

*Anthony Tice Knox

BS

Food Science

*Colton Trae Knox

BS

Medical Laboratory Science

Grant Charles Koenig

MARCH

Architecture

Kar Mun Koh

BSEE

Electrical Engineering

Damir Kolakovic

BS

Marketing

Adelina Kovacevic-Cosic

BS

Microbiology

Jordan A. Kraft

BS

Economics

Veronica Kathleen Krile

BS

Anthropology

Taylor K. Krosbakken

BSME

Mechanical Engineering

Devin A. Krugerud

MARCH

Architecture

Matthew Thomas Antonio Krusen

BS

Microbiology

William James Kuehn

BSME

Mechanical Engineering

Pasindu Udara Kukule Withanage

BS

Computer Science

*Elle Kristine Kvam

BS

Biochemistry and Molecular Biology

Job Edward Malesh Lado

BS

Food Safety

Bryant David Larson

BSCONSM

Construction Management

Sutton Conrad Lauinger

BS

Criminal Justice

*Wei Yang Lim

BSME

Mechanical Engineering

Troy Micah Longtin

BS

Medical Laboratory Science

Luke Andrew Lubahn

BSCONSM

Construction Management

Benjamin John Madsen

BS

Criminal Justice

Adam Mahar

MBA

Business Administration

*Marcus Allan Mahar

BS

Psychology

Andrea Terese Mann

BS

Health Communication

*Dominic Joseph Manthey

BA

English

Jennifer Sue Martin

BSCE

Civil Engineering

*Nicole Marie Mattson

BS

Human Development and Family Sci.

Michael Anthony McKenney

MS

Advanced Athletic Training

Lindsey Meas

PHARMD

Pharmacy

Grant Mehring

MS

Plant Sciences

Josephine Clea Milewski

BS

Psychology

Laisha Lynn Miller

BS

Microbiology

Brittany Carr Moen

BS

Emergency Management

Kristen Kay Moffatt

BS

Dietetics

Faisal Abdi Sharif Mohamed

BS

Management

Eric William Momsen

MS

Computer Science

Tyson Robert Morlock

BSEE

Electrical Engineering

Sudesh Mukhami

MS

Computer Science

Shaina Marie Mulvaney

BS

Veterinary Technology

Timur Mustafayev

MBA

Business Administration

Matthew Thomas Nagel

BS

Management Information Systems

Logan D. Neal

MBA

Business Administration

Ryan Keith Nelson

BS

New Media and Web Design

*Stephanie Anne Nelson

BS

Behavioral Statistics

Austin Nhan Nguyen

BA

Computer Science

Fargo cont.

*Tuan Minh Nguyen

BS

Psychology

Vy Hoang Yen Nguyen

BS

Marketing

Spencer Logan Nordman

BS

Accounting

Nancy Nyongesa

DNP

Advanced Nursing Practice

Andrea Marie Olson

BS

Finance

Kane R. Olson

BS

Physical Education

Jeffrey James Opgrand, II.

BS

English

Nicholas O'Rourke

PHARMD

Pharmacy

Joseph Thomas Pahl

BS

Finance

Rupa Bharat Patel

PHARMD

Pharmacy

David Patnode

MARCH

Architecture

Laura Ann Paulson

BS

Chemistry

Caitlin Renae Pearson

BS

Human Development and Family Sci.

*Jill Elizabeth Pexa

BS

Environmental Design

*Antoine Fabien Poitras

BMUS

Music

*Kaylene Rachelle Prigge

BS

Marketing

Erica Reno Rapp

BA

English

Courtney Redwing

PHARMD

Pharmacy

Angel Lynn Retzlaff

BS

Human Development and Family Sci.

*Brianna Joy Rindy

BS

Mathematics Education

Emily Kay Roesler

BS

Exercise Science

Alyssa Tillie Rogalla

BS

Zoology

Jessica Anne Rogstad

MM

Music

Connie Rokke

MS

Industrial Engineering and Mgmt.

Christina Marie Romero

BUS

University Studies

Sarah Roseth

BS

Zoology

*Bradley L. Schmidt

BS

Soil Science

*Ethan James Schnabel

BS

Physical Education

Kevin Mitchell Schroeder

BS

Computer Science

.

Amber Lee Severson

BS

Biochemistry and Molecular Biology

Jazmin Ciara Shipley

BS

Human Development and Family Sci.

Rachel Anne Shjerve

MS

Plant Pathology

*Sueky Marie Shook

BSN

Nursing

Erin Linsey Smith Elznic

BS

Medical Laboratory Science

Jennifer Noelle Soland

BS

Human Development and Family Sci.

*Cassandra Catherine Staber

BS

Zoology

Christopher Orion Stallman

BS

Philosophy/Humanities

Megan Kathleen Stambaugh

BS

Psychology

*Andrea Michelle Steele

BSN

Nursing

*Scott Tyler Steele

BS

Psychology

*Breanne Nicole Steffan

BS

Microbiology

Ashley Lynne Steffen

BS

Geology

Kathryn Marie Stensgard

DNP

Advanced Nursing Practice

Ann Marie Stewart

BS

English Education

Jordan Matthew Strand

BUS

University Studies

Chad Allan Stromlund

BS

Zoology

Fargo cont.

Stewart James Sundet

BS

Biological Sciences

Josh S. Svor

MEDUCAT

Educational Leadership

*Nolan Gary Swenson

BSABENG

Agricultural and Biosystems Eng.

Cole David Teske

BSEE

Electrical Engineering

Thakshayni Thevathasan

BS

Microbiology

Toni Ann Tollefson

BS

Management Communication

*Kristen Tomanek

BS

Statistics

Brittany Marie Trageton

BS

Criminal Justice

Thach Trinh

MBA

Business Administration

Derek Brandon Twogood

MARCH

Architecture

Daniel Wallace Ugelstad

BSEE

Electrical Engineering

*Elizabeth Grace Ugelstad

BSN

Nursing

Robert Christopher Vallie

BS

History

Linda Elizabeth Vasquez

BS

Journalism

Allan Augusto Venegas

BS

Marketing

Anthony Martin Vogel

BS

Criminal Justice

*Justin R. Wagner

BS

Exercise Science

Michael Frederick Walker

BMUS

Music

Matthew B. Warner

MA

English

Eric Willis Wasvick

BS

History Education

Heather Dawn Weaver

BS

Environmental Design

Samuel N. Wehri

BSEE

Electrical Engineering

Daniel William Weiler

MS

Health, Nutrition and Exercise Sci.

Aaron D. Wellman

BSCE

Civil Engineering

Erika Marie Wiger

BS

Exercise Science

Joshua David Will

BS

Comprehensive Science Education

Stacey Elisha Wiltse

BS

Human Development and Family Sci.

Chong Xia

BS

Accounting

Alan Yan

PHARMD

Pharmacy

Charley J. Young

MS

Advanced Athletic Training

Ricardo Robert Zamora

BSCE

Civil Engineering

Lieming Zeng

MSE

Software Engineering

Zane Blaine Zieman

BS

Marketing

Jamie Edward Zuel

MEDUCAT

Counseling

Flasher, N.D.

Brent Lee Miller

BS

Finance

Joseph Henry Stegmiller

MS

Entomology

Samuel Paul Unruh

MS

Applied Statistics

Forbes, N.D.

Peter John Kronberg

BSEE

Electrical Engineering

Forest River, N.D.

Andrew Scot Mondry

MS

Health, Nutrition and Exercise Sci.

Fredonia, N.D.

Michael Allan Burkle

BS

Agricultural Systems Management

Fullerton, N.D.

Lucas Scott Gramlow

BS

Finance

Galesburg, N.D.

Emily Rose Krieger

BS

Natural Resources Management

Samantha Jayne Tucker

PHARMD

Pharmacy

Garrison, N.D.

Anna R. Dosso

BS

Zoology

Amanda Sophia Huettl

MEDUCAT

Agricultural Education

Glenburn, N.D.

April Kathryn Lipatan

BLA

Landscape Architecture

April Kathryn Lipatan

BS

Environmental Design

Golva, N.D.

Jacob Lloyd Weinreis

BS

Agricultural Systems Management

Grafton, N.D.

Andrew James Dusek

BS

Agricultural Economics

Jordan Dean Feltman

BS

Hospitality and Tourism Management

Jordan Kimball Lutovsky

BS

Social Science Education

Garet Thomas Molde

BS

Management

Derrick Michael Suda

BS

Agricultural Economics

Ashley Marie Young

BS

Hospitality and Tourism Management

Grand Forks, N.D.

Angela Ann Beaton

BS

Public History

Brad Steven Benke

MARCH

Architecture

*Rachel Anne Black

BS

Management

*Irena Bobicic

BS

Health Education

*Chelsey Grace Carter

BSN

Nursing

Keely Ruth Ferguson

BS

Apparel, Retail Merch. and Design

Robert W. Frasier

BS

Music

Michael Lyell Galloway

MARCH

Architecture

Brian Charles Lambrecht

BSCONSM

Construction Management

Jennifer Marie Lambrecht

MEDUCAT

Counseling

Laura Rose McMartin

BS

Hospitality and Tourism Management

Karissa Joe Meiers

BS

Environmental Design

Jonathan Jay Okstad

BS

Sociology

Brett Michael Rathbone

BS

Environmental Design

Joel Myles Riopelle

BS

Mathematics Education

Lucas R. Schneider

MARCH

Architecture

*William Arthur Schoen, IV.

BSME

Mechanical Engineering

Ashley Setter

BS

Medical Laboratory Science

*Jenna Flynn Shallman

BA

Psychology

*Diane Julia Stjern

BMUS

Music

Courtney Christine Thompson

MARCH

Architecture

Gwinner, N.D.

Taylor Randall Waloch

BSMFE

Manufacturing Engineering

Hankinson, N.D.

Brady Steven Hansen

BS

Business Administration

*Christopher Marvin Held

BS

Psychology

Harvey, N.D.

Quincey Lee Faul

BSCONSM

Construction Management

*Samantha Hilda Henne

BSN

Nursing

Joyce Marie Schmaltz

MS

Nursing

Harwood, N.D.

Jeffrey Ryan Anderson

MSE

Software Engineering

Michael David Benson

BS

Physical Education

Alison Justine Bowman

BS

Microbiology

*Jared Michael Ueland

BS

Finance

Hatton, N.D.

*Mark Norman Aamold

BMUS

Music

Hazelton, N.D.

Ashley Marie Sabot

BS

Psychology

Sierra Lynn Sipma

PHARMD

Pharmacy

Hazen, N.D.

*Andrew Pride Karges

BS

Management

Kyle Matthew Keidel

BSME

Mechanical Engineering

Kelly Ann Kuylen

BS

Animal Science

Jonathan Darwin Rott

BS

Journalism

*Samantha Mitchell Skinner

BS

Zoology

Teah Gloria Mae Wolden

BS

Exercise Science

Hebron, N.D.

Shane Thomas Ornelas

BS

Exercise Science

*Tyrel Jesse Rebel

BSCE

Civil Engineering

Nicole Marie Richardson

BS

Range Science

Nathan Allan Wanner

BS

Business Administration

Hettinger, N.D.

Paige Marie Laufer

BS

Animal Science

Hillsboro, N.D.

Dominic Lee Nelson

BSEE

Electrical Engineering

Jillian Elizabeth Spokely

BS

Management Communication

Hoople, N.D.

Rebecca Bea Chyle

MEDUCAT

Counseling

Jenna Anne Midgarden

PHARMD

Pharmacy

John Timothy Ostenrude

BS

Agricultural Economics

Hope, N.D.

Nicolas Michael Johansen

BS

Criminal Justice

Horace, N.D.

Andrew Roger Haberman

BS

Agribusiness

Hunter, N.D.

Joshua Paul Teegarden

BS

Management Information Systems

Jamestown, N.D.

*Marcus John Geffre

BS

Philosophy/Humanities

Robin Mureen Gillespie

BS

Criminal Justice

*Jena Rose Kamoni

BSN

Nursing

Andrew Jacob Lillejord

BS

Zoology

*John William Lynch

BS

Mathematics

Weston Allen McGruder

BSCE

Civil Engineering

Landon Benjamin Rachel

BS

Pharmaceutical Sciences

*Jamie Nicole Schmidt

BS

Psychology

Jamestown cont.

Allison Elizabeth Schmitz

PHARMD

Pharmacy

*Sadie Allison Slind

BSN

Nursing

Adam Thomas Sperle

BS

Marketing

Eden Michelle Wanzek

BSN

Nursing

Kenmare, N.D.

*David Joseph Mueller

BS

Geology

Killdeer, N.D.

Garrett Paul Houghton

BS

Geology

Tyrell Douglas Martin

BS

Agricultural Systems Management

Kindred, N.D.

Lukas Wade Croaker

BS

Political Science

Dylan Jacob Erickson

BS

Agricultural Economics

Dustin D.C. Heuer

BSME

Mechanical Engineering

*Seth Erick Johnson

BSIEMGT

Industrial Engineering and Mgmt.

Kulm, N.D.

*Daniel Ryan Kusler

BS

Criminal Justice

La Moure, N.D.

Brandon Cody Klein

BS

Criminal Justice

Lakota, N.D.

Kelli Marie Dahl

BMUS

Music

Marcus William Pratt

BSME

Mechanical Engineering

Jacob Jeffery Ritteman

BS

English

Lamoure, N.D.

Bryce Alan Hample

BS

Horticulture

Donn Russell Nelson

BS

General Agriculture

Sean Michael Seefeldt

BS

Crop and Weed Sciences

Langdon, N.D.

*Barry John Erickson

BS

Business Administration

Leonard, N.D.

Shannon Marie Haarsager

BSN

Nursing

Merry Ann Kellerman

MEDUCAT

Counseling

Bryce Edward Olson

BS

Agricultural Systems Management

Anthony Michael Palazzo

BS

Computer Science

Abby Lyn Sprunk

BS

Zoology

Lidgerwood, N.D.

*Kellie K. Podliska

BS

Crop and Weed Sciences

*Kya Michelle Wisnewski

BS

Psychology

Linton, N.D.

*Courtney Ann Flyberg

BS

Marketing

Daniel J. Imdieke

BSCONSM

Construction Management

*Craig James Schatz

BS

Biological Sciences Education

Beau John Schmaltz

BS

Social Science Education

Lisbon, N.D.

Logan William Carlblom

BS

Physical Education

*Erik Charles Heitkamp

BS

Zoology

Matthew Willard Lee

BS

Finance

Maddock, N.D.

Alan Gabriel Dybing

PHD

Transportation and Logistics

Ethan James Markestad

BS

Agricultural Economics

Mandan, N.D.

Matthew Mark Avard

BS

Environmental Design

*Danielle Rae Bauer

BS

Psychology

Steven M. Fasching

MS

Natural Resources Management

Brent Michael Flaa

BSCE

Civil Engineering

Matthew Elgy Ingalls

BFA

Art

Chadrick Donovan Keller

PHARMD

Pharmacy

Matthew Adam Keller

BS

Accounting

*Nicole Marie Luther

BS

Human Development and Family Sci.

Thomas Joseph Mittelsteadt

BSME

Mechanical Engineering

*Randy Aaron Schiermeister

BS

Computer Science

*Colter Jayden Schwagler

BSCE

Civil Engineering

Mantador, N.D.

*Janelle Rebecca Mauch

BSABENG

Agricultural and Biosystems Eng.

Mapleton, N.D.

Spencer John Davis

BS

Psychology

*Priscilla Anne Gurath

BLA

Landscape Architecture

*Priscilla Anne Gurath

BS

Environmental Design

Toni Magdalena Haider

BSCONENG

Construction Engineering

Marion, N.D.

Chad Hartman Limesand

BS

Crop and Weed Sciences

Mayville, N.D.

*Sam Joseph Ewen

BSEE

Electrical Engineering

Savannah Iris Lauf

BUS

University Studies

*Brian Lloyd Paulson

BS

Zoology

Lauren Marie Sobolik

BS

Public Relations and Advertising

Mcclusky, N.D.

*Teresa Lynn Werner

BS

Hospitality and Tourism Management

Mcleod, N.D.

Bryce Allen Woodbury

BS

Agricultural Economics

Mcville, N.D.

Anna Jeanette Kinneberg

PHARMD

Pharmacy

Medina, N.D.

Phillip Alexander Hofmann

BS

Agricultural Economics

Milnor, N.D.

Luke Ryan Gibbon

MS

Mechanical Engineering

Kalina Lynn McCloud

BSN

Nursing

Minot, N.D.

Charles Theodore Sveen Anderson

BS

Management

*Jesse Lee Berg

BSCE

Civil Engineering

Jennifer Ann Drees

PHARMD

Pharmacy

Jackson V. Fowler

BA

Public Relations and Advertising

Jared Rudy Gratzek

BSEE

Electrical Engineering

Kyle Michael Hibbs

BSCE

Civil Engineering

Derick Loyd Jungling

BS

Physical Education

Minot cont.

Mathew Robert Klier

PHARMD

Pharmacy

Jacob Anthony Livingston

BSABENG

Agricultural and Biosystems Eng.

Sam Bruce Livingston

BS

Agricultural Systems Management

*Whitney Marie Mayer

BS

Family and Consumer Sciences Edu.

*Justin Luke Nelson

BSIEMGT

Industrial Engineering and Mgmt.

Kristen Michelle Richter

PHARMD

Pharmacy

Kristin Marie Rowe

PHARMD

Pharmacy

Jessica M. Rundall

MATRG

Athletic Training

Derek Joseph Schell

BS

Agricultural Economics

Mckaya Raquel Schmit

PHARMD

Pharmacy

Lisa Marie Schoenberg

DNP

Advanced Nursing Practice

Kelsey Marie Vetter

BS

Human Development and Family Sci.

Moffit, N.D.

Seonghun Jang

BS

Finance

Mohall, N.D.

*Jenessa Dawne Fritel

BS

Family and Consumer Sciences Edu.

*Jacob Farrell Keith

BS

Agricultural Systems Management

McKenzy Hope Olson

BS

Public Relations and Advertising

Montpelier, N.D.

*Lacey Rae Gohner

BS

Zoology

Mott, N.D.

*Alicia Jo Brackel

BS

Environmental Design

John Samuel Schaible

BS

Management

Napoleon, N.D.

*Cole P. Laber

BS

Accounting

Alison Marie Moser

BS

Marketing

New Rockford, N.D.

Evan Anthony Guler

BS

Agricultural Economics

New Salem, N.D.

Brett T. Goetz

MM

Music

Cassandra Rae Gullickson

BS

Interior Design

New Town, N.D.

Thomas Franklin Bluestone

BS

Criminal Justice

Oakes, N.D.

Cade Alexander Colvin

BS

Computer Science

*Mikaela Leigh Forward

BS

Zoology

*Tanya Grace Krumm

BS

Computer Science

Nathan Lee Quandt

BS

General Agriculture

Oxbow, N.D.

Morgan Michaelle Bindas

BS

Political Science

Page, N.D.

Staci Lee McPherson

BS

Public Relations and Advertising

Palermo, N.D.

Miriah Lynn Wright

MARCH

Architecture

Park River, N.D.

Adam Christopher Chyle

MS

Plant Sciences

*Bernadette Maria Fromherz

BMUS

Music

Pembina, N.D.

Rebecca Marie Nolte

BS

Dietetics

Pingree, N.D.

Kelsey Nicole Hesch

PHARMD

Pharmacy

Portland, N.D.

Steven Paul Martz

BS

Environmental Design

*Andrew Warren Willyard

BS

Natural Resources Management

Reynolds, N.D.

*Chris Thomas Argenziano

BS

Music

Rhame, N.D.

Lacey Elizabeth Frank

BS

Human Development and Family Sci.

Riverdale, N.D.

Sarah Rose Ness

PHARMD

Pharmacy

Rolla, N.D.

Billie Jo Marie Parisien-Fischer

BS

Human Development and Family Sci.

Rugby, N.D.

*Shelby Leigh Deckert

BS

Political Science

Reed Joseph Duchscher

BS

Exercise Science

*Kali Rose Erickson

BSN

Nursing

*Marne Ora Johnson

BS

Physics

Lucas Blaine Schmaltz

BS

Agricultural Education

Max Whitney Stork

PHARMD

Pharmacy

Ruso, N.D.

Ryan Christopher Heiser

BS

Agricultural Systems Management

Rutland, N.D.

Brady Lee Haussler

BSCE

Civil Engineering

Rachel Ann Olson

MEDUCAT

Educational Leadership

Ryder, N.D.

Seth Galen Larson

BS

Crop and Weed Sciences

Sawyer, N.D.

Alex Gregory Balk

BS

Social Science

St. Thomas, N.D.

Jessica Nicole Gunderson

MEDUCAT

Educational Leadership

Stanley, N.D.

Leah Marie Brewster

DNP

Advanced Nursing Practice

Steele, N.D.

*Quinn David Benson

BS

Human Development and Family Sci.

Strasburg, N.D.

Kaicey Ann Volk

BS

Criminal Justice

Streeter, N.D.

Tucker Lee Kreft

PHARMD

Pharmacy

Tolna, N.D.

Kelly Jean Dahl

BS

Apparel, Retail Merch. and Design

Tower City, N.D.

Cody Allen Veselka

BS

Accounting

Towner, N.D.

Kelsey B. Self

BUS

University Studies

Underwood, N.D.

Ali Renae Werre

BS

Journalism

Valley City, N.D.

*Brea Rachelle Grueneich

BS

Psychology

*Katie Marie Jorissen

BS

Exercise Science

Trisha Lee Oss

PHARMD

Pharmacy

Ryan Mark Thomsen

MARCH

Architecture

Velva, N.D.

Justin William Mack

MBA

Business Administration

Venturia, N.D.

*Deborah Jean Wald

BS

Psychology

Wahpeton, N.D.

Melissa Marie Eslinger

BS

Journalism

Jordan J. Fleck

BS

Journalism

Andrew John Muehlberg

BS

Microbiology

*Aaron Robert Rudebusch

BS

History Education

*Aaron Robert Rudebusch

BA

History

William Hartford Schuler

BS

Agricultural Economics

Jasmine Rae Wieser

PHARMD

Pharmacy

Walcott, N.D.

Matthew Carl Casperson

BS

Zoology

*Janet Rynae Morken

BS

Family and Consumer Sciences Edu.

*Brent Dean Plante

BS

Accounting

Walhalla, N.D.

Ellie Maria Bjornstad

BS

Finance

Colton W. Gapp

BS

Agricultural Economics

Michael Lewis Smith

BS

Agribusiness

Emily Ann Stremick

BS

Human Development and Family Sci.

Watford City, N.D.

Zane Myron Frick

BSABENG

Agricultural and Biosystems Eng.

*Bradley John Hagen

BS

Animal Science

Jenna Marie Wahlstrom

PHARMD

Pharmacy

Scott G. Wisness

MEDUCAT

Educational Leadership

West Fargo, N.D.

Brianne Caroline Anderson

BS

Human Development and Family Sci.

Shauntel Rose Barnes

BSME

Mechanical Engineering

Hiral Rajiv Bhatt

MBA

Business Administration

*Travis Francis Bregier

BMUS

Music

Brandon Mark Bucholz

BSCE

Civil Engineering

Jerad H. Daul

BSCE

Civil Engineering

Lisa Anne Folstad

BS

Sociology

Nathaniel Adam Freng

BS

Human Development and Family Sci.

John David Gallagher

BSCE

Civil Engineering

Jamie Lynn Green

BS

Business Administration

Wesley James Hagel

BS

Philosophy/Humanities

*Abby Leigh Hammes

BS

English

Alicia Hauff

DNP

Advanced Nursing Practice

*Peter Jacob Hettwer

BSEE

Electrical Engineering

*Kevin Patrick Kuechle

BSME

Mechanical Engineering

Michal S. Lang

MM

Music

West Fargo cont.

Jonathan Michael Libbrecht

BS

Business Administration

Brandon Bernard Lisburg

BSME

Mechanical Engineering

Andrea Jean Middlestead

DNP

Advanced Nursing Practice

*Heidi JoAnn Morman

BSN

Nursing

Nicholas Warren Nelson

BS

Marketing

Elizabeth Ann Novacek

MEDUCAT

Counseling

*Danielle Rae Olson

BMUS

Music

*Hannah Marie Potter

BSN

Nursing

*Abbey Lee Prudlick

BSN

Nursing

Tehryn Thea Ratchenski

BS

Public Relations and Advertising

Ashley Marie Rupp

BSN

Nursing

Melissa Ann Schulz

BS

Apparel, Retail Merch. and Design

*Dylan John Wolf

BSME

Mechanical Engineering

Robert Douglas Zastre

BS

Zoology

Williston, N.D.

*Emily Elizabeth Black

BA

Music

*Reese D. Black

BSME

Mechanical Engineering

Alison Marie Carlson

BS

Psychology

Andrew Stewart Deichert

PHARMD

Pharmacy

*Mari Charise Goldade

BA

Zoology

Logan Lee Jangula

BS

Criminal Justice

Dominic Adam Monson

MARCH

Architecture

*Tessa Marie Neether

BS

Human Development and Family Sci.

*Kristy Marie Nelson

BS

Criminal Justice

*Kirby Thomas Urbatsch

BS

Anthropology

Willow City, N.D.

*Annie Lynne Klebe

BS

Accounting

Wilton, N.D.

*Sherlynn Marie Humann

BS

Animal Science

Brandy Lynne Tjelde

MEDUCAT

Education

Wing, N.D.

*Ella Ruthann Hein

BS

Criminal Justice

Wishek, N.D.

*Evan Michael Martell

BS

Health Education

Wyndmere, N.D.

*Jennifer Lynn Dotzenrod

BS

Medical Laboratory Science

Julia Michael Stark

BS

Human Development and Family Sci.

Megan L. Staroba

BS

Medical Laboratory Science

Zahl, N.D.

*Ryan Charles Bendixson

BS

Sport and Recreation Leadership

 

To top


Student Focused. Land Grant. Research University.

Follow NDSU
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS
  • Google Maps

Vice President for University Relations
North Dakota State University
Phone: +1 (701) 231-1068 - Fax: (701) 231-1989
Campus address: Old Main 204
Mailing address: Dept 6000 PO Box 6050, Fargo, ND 58108-6050
Page manager: NDSU University Relations

Last Updated: Tuesday, August 20, 2013 10:17:40 AM