Content | Navigation |

NDSU News

 


Minnesota Graduation List Summer 2017

City, StateNameDegreeMajor
Albany, Minnesota Matthew Andrew Schwinghammer BS Finance
Alberta, Minnesota *Brooke Lee Johnson BS Agricultural Economics
Albertville, Minnesota Tanner Joseph Wallace BS Accounting
Audubon, Minnesota Lydia Marie Danielson MACC Accountancy
Barrett, Minnesota Shawna Joan Jenson BS Accounting
Baxter, Minnesota Danielle Mary Fiebelkorn Wrucke PHD Plant Sciences
Becker, Minnesota *Zachary John Arrigoni BS Business Administration
Bemidji, Minnesota Cody Dale Labernik BS Business Administration
Blue Earth, Minnesota Samantha Kay Hogstad MS Plant Sciences
Borup, Minnesota Christian Sterling Ogaard BS Agricultural Economics
Boyd, Minnesota Erika Sue Kaufman BS Radiologic Sciences
Brooklyn Park, Minnesota Lateef Oladele Olarinde BS Sport Management
Kyle Joseph Judge BS Marketing
Browns Valley, Minnesota Mickinzie Marie Metz BS Microbiology
Buffalo, Minnesota Matthew Sedley Lingo BS Agribusiness
Burnsville, Minnesota *Amber Ann Winter BS Hospitality and Tourism Mgmt.
Byron, Minnesota Kyle T. Strand MS Physics
Champlin, Minnesota Jenna Jesse Hegedus BSARCH Architecture
Chaska, Minnesota Brita Mae Hammer BS Marketing
Samantha Rose White BS Management Communication
Cohasset, Minnesota Briana Jessica Greiner BS Criminal Justice
Coon Rapids, Minnesota Kayla Lynn Anderson BS Veterinary Technology
Currie, Minnesota Elizabeth Rose Schreier MEDUCAT Family and Consumer Sci. Edu.
Cushing, Minnesota Miranda Nicole Reed BS Management
Detroit Lakes, Minnesota Casey Dean Fonder BS Hospitality and Tourism Mgmt.
Savannah Joy Fritz MS Natural Resources Management
Dilworth, Minnesota Erin Jean Kiesow BS Finance
Eden Prairie, Minnesota Cory James Gay BS Business Administration
Edina, Minnesota Joshua Ondieki Kanani BSCPRE Computer Engineering
Elk River, Minnesota Shelby Anne Gracik BS Sport Management
Elizabeth Marie Grimshaw BS Human Dev. and Family Science
Excelsior, Minnesota Anna Marie Determan BS Psychology
Anna Marie Determan BA Philosophy/Humanities
Katherine Mary Stuhlmueller BS Management
Fergus Falls, Minnesota *Samantha Joy Batzlaff BS Veterinary Technology
Janel J. Trosvig MM Music
Foley, Minnesota Macie Jean Wenner BS Health Communication
Forest Lake, Minnesota Zachary Glen Fuller BS Management
Fosston, Minnesota John Garrett Carlin PHARMD Pharmacy
Ethan David Sweep MS Plant Sciences
Frazee, Minnesota Aleisha Dawn Lokken MEDUCAT Educational Leadership
Freeport, Minnesota Danielle Esch BS Human Dev. and Family Science
Glyndon, Minnesota Kelly Jean Lopez MS Health, Nutrition and Exercise Sci.
Grand Rapids, Minnesota Tyler Scott Lane MENGR Electrical and Computer Eng.
Halstad, Minnesota Kali Anne Stene BS Radiologic Sciences
Hancock, Minnesota Collin Jon Cunningham BS Sport Management
Hastings, Minnesota Drey Thomas LaCroix BUS University Studies
Hawley, Minnesota Andrea Jane Ricard BUS University Studies
Hutchinson, Minnesota Kylie Lynn Wade BSN Nursing
International Falls, Minn. *Sara Marie Christianson BS Radiologic Sciences
Serina Elizabeth Moss BUS University Studies
James Robert Roeder BS Sociology
Inver Grove Heights, Minn. Nicholas M. Breault BS English
Kandiyohi, Minnesota Tracy K. Hillenbrand MS Plant Sciences
Kasson, Minnesota Tayler Drew Marshall BS Strategic Communication
Lake Elmo, Minnesota Christian Nelson Hall BSEE Electrical Engineering
Lino Lakes, Minnesota Alexander Joseph Preuss BS Radiologic Sciences
Lonsdale, Minnesota Amanda R. Peters MS Plant Sciences
Mahnomen, Minnesota *Emily Jill Kulzer BS Public History
Maple Grove, Minnesota *Mackenzie Jane Bartsch BS Veterinary Technology
*Allison Amelia Dohman BS Management
Michael Andrew Enfield BS Crop and Weed Sciences
Alisa Yueji Jang BS Health Communication
*Morgan Mae Jossart BS Radiologic Sciences
David John Kelly BS Finance
Emma Margaret Youngquist BMUS Music
Medina, Minnesota Cody Lee Ritt MS Civil Engineering
Mendota Heights, Minnesota Ursinio Puga Gil MS Civil Engineering
Minneapolis, Minnesota Benjamin Roy Bement BS Microbiology
Terric A. Clark BUS University Studies
Katherine Alexandra David BUS University Studies
Michael Timothy Kloster BS Computer Science
Deepak Kolte MS Computer Science
Andrew Shoppe Leighton BS Emergency Management
Joseph Martin Miller BUS University Studies
Aditi Sharma MS Software Engineering
Moorhead, Minnesota Michael Scott Blake MS Health, Nutrition and Exercise Sci.
Jessica A. Christianson MS Soil Science
Katelyn McKenzie Czichotzki BS Strategic Communication
Kaitlin M. Grove BS Radiologic Sciences
Chiman Omer Habib BS Radiologic Sciences
*Taylor Rae Horner BS Veterinary Technology
Mora, Minnesota Jared Jess Richter MACC Accountancy
Mound, Minnesota Gary A. McCaul BS Criminal Justice
Mountain Iron, Minnesota Ariana Mae Rinell BS Veterinary Technology
New Brighton, Minnesota Wyatt Joseph Huot BSME Mechanical Engineering
New Germany, Minnesota Alana Jo E Kiel BS Management
North Branch, Minnesota Sydney Haines Hylland BS Apparel, Retail Merch. and Design
Northfield, Minnesota Cristina Ardis Armstrong BS Animal Science
Ottertail, Minnesota *Madison Mae Guler BS Human Dev. and Family Science
Park Rapids, Minnesota *Emily Marie Bekkerus BS Accounting
Perham, Minnesota Randy S. Nelson MS Horticulture
*Benjamin Jerry Sullivan BS Human Dev. and Family Science
Pillager, Minnesota Darin Michael Eller MEDUCAT Educational Leadership
Pine Island, Minnesota *Kaitlin Christine Dick BS Human Dev. and Family Science
Pipestone, Minnesota *Ashley Jo Griebel BS Radiologic Sciences
Plymouth, Minnesota Joseph Jay Olson MACC Accountancy
Ramsey, Minnesota Adam John Thomas BS Computer Science
Red Wing, Minnesota Abigail Jean Furchner BS Journalism
Rochester, Minnesota Adam LeRoy Edwinson PHD Molecular Pathogenesis
Andrew Enchun Liang BS Marketing
St. Cloud, Minnesota Jerrad Michael Nieland BS Exercise Science
Erin Lynn Schreifels BS Radiologic Sciences
St. Paul, Minnesota Lori Kathleen Boucher BFA Theatre Arts
Sauk Centre, Minnesota *Travis James Rieland BS Radiologic Sciences
Savage, Minnesota *Brendon Mark Ranagan BS Management
Shakopee, Minnesota Katelyn Anne Johnston BS Human Dev. and Family Science
Savannah Kay Kraft BS Radiologic Sciences
Samantha Barbara Root BS Sport Management
Shoreview, Minnesota Rachel Taylor Kinsel BS Hospitality and Tourism Mgmt.
South Haven, Minnesota Jack Russell Ashcroft BS Radiologic Sciences
Stacy, Minnesota *Gabrielle Karsten Ruddy BS Management
Thief River Falls, Minnesota Stephanie Lynn Hoard MS Health, Nutrition and Exercise Sci.
Eryn Ranel Miller MEDUCAT Education
Rachel A. Richtsmeier MEDUCAT Educational Leadership
Waconia, Minnesota *Mary Alice Mahoney BS Radiologic Sciences
Warroad, Minnesota *Tayler Marie Spenst BS Radiologic Sciences
White Bear Lake, Minnesota Dean Paul Derosier BUS University Studies
*Brady J. Och BS Exercise Science
Woodbury, Minnesota *Kelsey Marie Jarrett BSARCH Architecture
Wykoff, Minnesota Nikita Justine Albrecht MM Music

Student Focused. Land Grant. Research University.

Follow NDSU
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS
  • Google Maps

Vice President for University Relations
North Dakota State University
Phone: +1 (701) 231-1068 - Fax: (701) 231-1989
Campus address: Old Main 204
Mailing address: Dept 6000 PO Box 6050, Fargo, ND 58108-6050
Page manager: NDSU University Relations

Last Updated: Wednesday, September 27, 2017 2:02:41 PM
Privacy Statement