Content | Navigation |

NDSU Office of Research and Creative Activity Announces FY18 Funding Recipients

In Fall 2017, the Research and Creative Activity Office announced various funding opportunities for FY2018 including a Seed Funding program, NDSU EXPLORE Undergraduate Research Awards, Research Support Services, Research Development Travel Awards, Mentorship Travel Awards, and equipment repair. Below are the recipients of this funding.

RCA Small Grant Program – Seed Funding

  • Teresa Bergholz, Microbiological Sciences
  • Amanda Brooks, Pharmaceutical Sciences
  • Adam Gladen, Mechanical Engineering
  • Na Gong, Electrical and Computer Engineering
  • Clayton Hilmert, Psychology
  • Leah Irish, Psychology
  • Ben Laabs, Geosciences
  • Sanku Mallik, Pharmaceutical Sciences
  • Birgit Pruess, Microbiological Sciences
  • Todd Sirotiak, Construction Management and Engineering
  • Jon Sweetman, Biological Sciences
  • Di Wu, Electrical and Computer Engineering
  • Changhui Yan, Computer Science
  • Huojun Yang, Construction Management and Engineering
  • Mijia Yang, Civil and Environmental Engineering
  • Ravi Yellavajalla, Civil and Environmental Engineering
  • Qifeng Zhang, Electrical and Computer Engineering
  • Yan Zhang, Mechanical Engineering

RCA Small Grant Program – NDSU EXPLORE Undergraduate Research Awards

  • Michael Christenson, Architecture and Landscape Architecture
    Student: Noor Abdelhamid 
  • Long Jiang, Mechanical Engineering
    Student: Jacob Cox
  • Matthew Smith, Biological Sciences
    Student: Shelby Lewis
  • Yechun Wang, Mechanical Engineering
    Student: Julie Melbye
  • John Wilkinson, Chemistry and Biochemistry
    Student: Kaitlyn Johnson
  • Yao Yu, Construction Management and Engineering
    Student: Junlong Xiang

RCA Small Grant Program – Research Support Services

  • Robert Brueggeman, Plant Pathology
  • Dong Cao, Electrical and Computer Engineering
  • Bingcan Chen, Plant Sciences
  • Christopher Colbert, Chemistry and Biochemistry
  • Jordi Estevadeordal, Mechanical Engineering
  • Bashir Khoda, Industrial and Manufacturing Engineering
  • Christi McGeorge, Human Development and Family Science
  • Sangita Sinha, Chemistry and Biochemistry
  • Sherri Stastny, Health, Nutrition, and Exercise Science
  • Kendall Swanson, Animal Sciences
  • Sarah Wagner, Animal Sciences
  • Jinhui Wang, Electrical and Computer Engineering

RCA Research Development Travel Awards

  • Lisa Arnold, English
  • Dilpreet Bajwa, Mechanical Engineering
  • Bradley Benton, History, Philosophy, and Religious Studies
  • Achintya Bezbaruah, Civil and Environmental Engineering
  • Robert Brueggeman, Plant Pathology
  • Kelly Buettner-Schmidt, Nursing
  • Dong Cao, Electrical and Computer Engineering
  • Stephanie Day, Geosciences
  • Glenn Dorsam, Microbiological Sciences
  • Jordi Estevadeordal, Mechanical Engineering
  • Abby Gold, Public Health
  • Na Gong, Electrical and Computer Engineering
  • Charlott Greub, Architecture and Landscape Architecture
  • Jill Hamilton, Biological Sciences
  • Harlene Hatterman-Valenti, Plant Sciences
  • Ying Huang, Civil and Environmental Engineering
  • Carrie Johnson, Extension Human Development and Family Science
  • Sanjay Karmakar, Electrical and Computer Engineering
  • Dinesh Katti, Civil and Environmental Engineering
  • Kalpana Katti, Civil and Environmental Engineering
  • Bashir Khoda, Industrial and Manufacturing Engineering
  • Matthew Kirkwood, Architecture and Landscape Architecture
  • Ivan Lima, Electrical and Computer Engineering
  • Zhibin Lin, Civil and Environmental Engineering
  • Marketa Marvanova, Pharmacy Practice
  • Christi McGeorge, Human Development and Family Science
  • Jill Nelson, School of Education
  • Stephen O’Rourke, Pharmaceutical Sciences
  • Kwangsoo Park, Apparel, Design, and Hospitality Management
  • Regin Schwaen, Architecture and Landscape Architecture
  • Indranil SenGupta, Mathematics
  • Angela Smith, History, Philosophy, and Religious Studies
  • Yang Song, Architecture and Landscape Architecture
  • Michael Strand, Visual Arts
  • Jinhui Wang, Electrical and Computer Engineering
  • Mijia Yang, Civil and Environmental Engineering
  • Nita Yodo, Industrial and Manufacturing Engineering
  • Lei Zhang, Agribusiness and Applied Economics
  • Yan Zhang, Mechanical Engineering

RCA Equipment Repair Fund

  • Uwe Burghaus, Chemistry and Biochemistry
  • Jordi Estevadeordal, Mechanical Engineering
  • Shana Forster, North Central Research Extension Center
  • Anna Grazul-Bilska and Sheri Dorsam, Animal Sciences
  • Harlene Hatterman-Valenti, Plant Sciences
  • Rob Sailer, Mechanical Engineering
  • Jagdish Singh, Pharmaceutical Sciences
  • Thomas Stefaniak, North Central Research Extension Center
  • Sathish Venkatachalem, Pharmaceutical Sciences
  • Sarah Wagner, Animal Sciences

Student Focused. Land Grant. Research University.

Follow NDSU
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS
  • Google Maps

RCA
Phone: 701.231.8045
Physical/delivery address:  1735 NDSU Research Park Drive/Fargo, ND 58102
Mailing address:  P.O. Box 6050—Dept. 4000/Fargo, ND 58108-6050
Page manager: RCA