Content | Navigation |

Staff Senate

 


Previous Honorees

2021 Day of Honor Ceremony - recognizing honorees who passed in 2020

The following names have been submitted:

  • Ann Marschke, Staff, Memorial Union
  • Benjamin Anderson, Former Student, Agribusiness
  • Brian M. Slator, Professor, Computer Science
  • Claudia May, Former Student, Animal Science
  • LJ Wells, Student, Education
  • Karen Johnson, Staff, Accounting and Information Systems
  • Pierce Kvien, Student, Mechanical Engineering
  • Robert A. Wood, Professor Emeritus, Political Science
  • Robin McDonough, Staff, Facilities Management, Central Stores
  • Sonja Flaagen, Former Student, Microbiology
  • Stephanie Waletzko, Student, Exercise Science and Nutrition
  • William Clinton Wells, Former Student, Agronomy
  • William "Bill" Barker, Professor, Animal and Range Sciences
2020 Day of Honor Ceremony - recognizing honorees who passed in 2019

The following names have been submitted:

  • Muriel Brown, Emeritus Professor, English
  • Jim Council, Emeritus Professor, Psychology
  • Neal Holland, Emeritus Professor, Plant Sciences
  • Ann Marschke, Staff, Memorial Union
  • Joseph Matuza, Student, Undeclared
  • John Moraghan, Professor Emeritus, Soil Science
  • Steven (Yue) Qian, Professor, Pharmaceutical Sciences
  • Cristian Schmidt, Former Student, Business
  • Shannon Viestenz, Staff, Mechanical Engineering
  • Cora Wagner, Student, Animal Science
2019 Day of Honor Ceremony - recognizing honorees who passed in 2018

The following names have been submitted.

  • Bruce Dahl, Staff, Agribusiness & Applied Economics
  • David Givers, Staff, Research & Technology
  • Chris Johnson, Staff, Plant Pathology
  • Lewis Lubka, Faculty, Architecture
  • Melvin Morris, Faculty, Chemistry
  • Keith Murphy, Faculty, Biological Sciences
  • Janzen Peterson, Student, Undeclared
  • Noah Rockenback, Student, Computer Science
  • Gonzalo Rojas-Cifuentes, Staff, Plant Sciences
  • Rodney Schmidt, Staff, Research & Extension Center
  • Wayne Tesmer, Staff, Financial Aid
  • Benjamin Widseth, Student, Civil Engineering
2018 Day of Honor Ceremony - recognizing honorees who passed in 2017

The following names have been submitted:

  • Diana Iverson, Staff, Plant Pathology
  • Ellie Helm, Student
  • Michelle Grant, Staff, AES Plant Science
  • Craig Murie, Faculty, Math
  • Amy Rupiper Taggart, Faculty, English
  • David Wells, Faculty, Industrial & Manufacturing Engineering
  • Brooke Schroeder, Student
  • Carson Roney, Student
  • Danie Thomssen, Student
  • Jackson Roeder, Student
  • Danika Murphy, Student
  • Stan Stancyk, Staff, Plant Sciences
  • Terry Knoephle, Faculty, Management & Marketing
2017 Day of Honor Ceremony - recognizing honorees who passed in 2016

The following names have been submitted:

  • Thomas Akers, Staff, Purchasing
  • Debra Galbrath, Staff, Purchasing
  • Jim Hammond, Faculty, Plant Sciences
  • Randal 'Randy' Harms, Student, Counseling
  • Jacob Laber, Student
  • Kimberly Larson, Staff, Customer Account Services
  • Dr. Chung Park, Faculty, Animal Sciences
  • Marvin Pederson, Staff, Facilities
  • William Perrizo, Faculty, Computer Science
  • Mehmd Poric, Staff, Dining Services
  • Gerald Qualley, Staff, Facilities
  • Glen Statler, Chair, Plant Pathology
  • Mark Suffolk, Student, Developmental Science
  • Nathan Weidner, Student, Computer Science

To top

2016 Day of Honor Ceremony - recognizing honorees who passed in 2015

The following names have been submitted:

  • Michael George Houle, Student, Economics
  • Michelle Breshears, Staff, Carrington REC
  • Linda Stoetzer, Staff, Chemistry and Biochemistry
  • Eric Schafer, Student, University Studies
  • Brady Oberg, Student, Agricultural Economics
  • Richard Kipkemboi Keror, Student, Accountancy
  • Rita Ruud, Student, Entomology
  • Catherine Cater, Faculty, English

To top

2015 Day of Honor Ceremony - recognizing honorees who passed in 2014

The following names have been submitted:

  • Ashley Bakken, Student, Electrical Engineering
  • Thomas Bearson, Student, Nursing
  • Cody Fiest, Student, Electrical Engineering
  • Debra Galbraith, Staff, Purchasing
  • Thomas O'Kane Gramith, Student, Mechanical Engineering
  • Brock Gussiaas, Student, Agricultural Economics
  • Thor Hertsgaard, Faculty, Agribusiness and Applied Economics
  • Dustin Daniel Lemke, Student, Pre-Pharmacy
  • Kent McKay, Student, Agronomy and Agricultural Science
  • John D. Nalewaja, Faculty, Plant Sciences
  • Mavis Nymon, Faculty, Food and Nutrition
  • Donald F. Scott, Faculty, Agribusiness and Applied Economics
  • Wolfgang Teder-Salejarvi, Faculty, Psychology
  • Scott Elmo Waagen, Staff, Facilities Management

To top

2014 Day of Honor Ceremony - recognizing honorees who passed in 2013 or before

The following names have been submitted:

  • Brian Abraham, Staff, Information Technology Services
  • Thomas Akers, Staff, Purchasing
  • Colby Anderson, Student, Criminal Justice, Fargo, ND
  • Edwin Anderson, Faculty, Electrical and Computer Engineering
  • David Berryhill, Faculty, Veterinary and Microbiological Sciences
  • Nicholas Bibeau, Student, Mechanical Engineering
  • Elizabeth Busche, Student, Undecided
  • Howard Casper, Faculty, Veterinary Diagnostic Lab
  • Charles "Cap" Collins, Faculty, Electrical and Computer Engineering
  • Tom Conlon, Staff, Dickinson Research Extension Center
  • Lindsey Cunningham, Student, Human Development and Family Science
  • Colter Dallman, Student, Psychology
  • Bruce Erickson, Faculty, Computer Science
  • Luther M. Fragodt, Staff, Division of Fine Arts
  • Sumit Ghosh, Faculty, Electrical and Computer Engineering
  • Cole R. Gustafson, Faculty, Agribusiness and Applied Economics
  • Denis Isrow, Faculty, Health, Nutrition, and Exercise Sciences
  • DuWayne Jilek, Student, Electrical Engineering
  • Harris Jorgenson, Staff, Purchasing
  • Paul Juell, Faculty, Computer Science
  • Roger Kerns, Faculty, Health, Nutrition, and Exercise Sciences
  • Barb Morin Koehler, Staff, Human Development and Family Science
  • Joshua Kostelecky, Student, Electrical and Computer Engineering
  • Robert Longhenry, Faculty, Electrical and Computer Engineering
  • Charles Moilanen, Faculty, Agricultural and Biosystems Engineering
  • Floyd Patterson, Faculty, Electrical and Computer Engineering
  • Lauren Peterson, Student, First-year, Prior Lake, MN
  • Jordan Playle, Student, Marketing, Elk River, MN
  • Daniel Harvey Pullen, Student, Doctor of Education
  • Danielle Renninger, Student, Marketing, Excelsior, MN
  • Richard Rummelt, Faculty, Computer Science
  • Megan Sample, Apparel, Retail and Merchandising Design, Rogers, MN
  • Ryan Scott Seamands, Student, Business Finance
  • Don L. Smith, Faculty, Electrical and Computer Engineering
  • Herb Smith, Faculty, Veterinary and Microbiological Sciences
  • James Stone, Faculty, Mechanical Engineering
  • Michael Dean Wehri, Student, Crop and Weed Sciences
  • Amanda Weitgenant, Student, Music, Ham Lake, MN
  • Michael Winans, Student, Electrical and Computer Engineering
  • Derrick Yates, Student, Criminal Justice

To top


Student Focused. Land Grant. Research University.

Follow NDSU
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS
  • Google Maps

North Dakota State University
Phone: +1 (701) 231-8627
Physical/delivery address: 1340 Administration Ave., Fargo, ND 58102
Mailing address: NDSU Dept. 1040 / PO Box 6050 / Fargo, ND 58108-6050
Site manager: vince.anderson@ndsu.edu

Last Updated: Wednesday, January 12, 2022 8:31:58 AM
Privacy Statement