NDSU
North Dakota State University, Fargo, N.D.
ND Science Olympiad
2019 Event Volunteer List
2019 ND Science Olympiad Event List
The ND State Science Olympiad will be at NDSU on 04/27/2019.

We need people to be Lead Facilitators for individual events. Lead Facilitators use the official rules provided and design/organize the event with the assistance of the event’s other co-facilitator volunteers. If the event calls for it, you will need to create a test based on the event description and/or gather supplies that you will need to complete the event (we have a lot of supplies already and can purchase what you need. Within limits).

A co-facilitator is someone who assists the day of the event. This could be grading tests, running stopwatches, measuring/weighing/qualifying objects or anything else. The lead facilitator may ask you to assist in making the test.

Notes:
Life, Personal & Social Science Division Facilitator(s) Location Time
Anatomy & Physiology
Students will take 50 minute written test on the anatomy of the human body systems: cardiovascular, lymphatic and excretory.
B & C Lead: Booth
H: Earls, Hill, Brunelle
A.G. Hill 206 8:45 - 2:00
Designer Genes
Participants will solve problems and analyze data or diagrams using their knowledge of the basic principles of genetics, molecular genetics and biotechnology.
C Lead: Hodgson
H: Ratchenski, Dekarske-Riewer, Rothamer, DeWitt
Walster 220 10:55 - 12:55
Disease Detectives
Participants will use investigative skills in the scientific study of disease, injury, health and disability in populations or groups of people.
B & C H: Nicole Durant, Steidl, Fajong
CIE 207 8:45 - 2:00
Heredity
Participants will solve problems and analyze data or diagrams using their knowledge of the basic principles of genetics
B Lead: Hodgson
H: Nwankwo, Baryeh, Johnson
Morrill 109 10:55 - 12:55
Herpetology
Participants will be assessed on their knowledge of amphibians and reptiles.
B & C Lead: Quintus
H: Lewis
Loftsgard 116 8:45 - 2:00
Water Quality
Participants will be assessed on their understanding and evaluation of aquatic environments.
B & C Lead: Hadi Bazrkar
H: Zamani, amiri, Hosseini Farid, Eslaminejad
Dolve 202 8:45 - 2:00
 
Earth & Space Science Division Facilitator(s) Location Time
Astronomy
Teams will demonstrate an understanding of stellar evolution in normal and starburst galaxies.
C Lead: Legge
H: Ostrand, Alhamadah, Wilczek, Yetzer, Ketterling
A G Hill 300 9:50 - 11:50
Dynamic Planet
Students will use process skills to complete tasks related to glaciers, glaciation and long-term climate change.
B & C Lead: Schapp
H: Schauer, Wangler, Grewell
Stevens 134 8:45 - 12:55
Fossils
Teams demonstrate their knowledge of ancient life by completing selected tasks at a series of stations including but not limited to fossil identification, answering questions about classification, habitat, ecologic relationships, behaviors, environmental adaptations and the use of fossils to date and correlate rock units.
B & C Lead: Vanderlaan
H: Klusman, Tolliver, Vanderlaan
Stevens 136 9:50 - 3:05
Geologic Mapping
Teams will demonstrate understanding in the construction and use of topographic maps, geologic maps, and cross sections, and their use in forming interpretations regarding subsurface structures and geohazard risks.
C Lead: Day
H: Cutter, Pei, Ross
A G Hill 234 1:05 - 3:05
Meteorology
This event emphasizes understanding of basic meteorological principles with emphasis on analysis and interpretation of meteorological data, graphs, charts and images.
B Lead: akyuz (ND State Climatologist)
H: Faul, Akyuz, Akyuz
A G Hill 234 9:50 - 11:50
Road Scholar
Participants will answer interpretive questions that may use one or more state highway maps, USGS topographic maps, Internet-generated maps, a road atlas or satellite/aerial images.
B Lead: Kariluoma
H: Niehaus, Bryant, Pocquette
A.G. Hill 126 8:45 - 9:40
Solar System
Students will demonstrate an understanding and knowledge of the geologic characteristics and evolution of the Earth's moon and other rocky bodies of the solar system.

A test for this event has already been created so being a lead involves ensuring the test is proctored and graded by 3:45 Saturday
B Lead: Latterell
H: Kassetas, Driscoll, Ramzanpour, Shojaeiarani
A G Hill 130 12:00 - 2:00
 
Physical Science & Chemistry Division Facilitator(s) Location Time
Chemistry Lab
Teams will complete one or more tasks and answer a series of questions involving the science processes of chemistry focused in the ares of Physical Properties and Acids and Bases.
C H: Denton, farmakes, Schooley
A.G. Hill 308 8:45 - 10:45
Circuit Lab
Participants must complete tasks and answer questions about electricity and magnetism.
B & C Lead: Mitra, Silseth
H: Zeng, Abambora
Dolve 117 8:45 - 2:00
Crime Busters
Given a scenario, a collection of evidence, and possible suspects, students will perform a series of tests that along with other evidence will be used to solve a crime.
B Lead: GALLAGHER-LEIN
H: F Shoshi, Greenstein, Oliver
A G Hill 230 1:05 - 3:05
Density Lab
Participants compete in activities and answer questions about mass, density, number density, area density, concentration, pressure and buoyancy.
B Lead: Sundstrom
H: Gu, Brainard, Estevadeordal, sarao, (Soliman Aly)
Dolve 204 12:00 - 2:00
Forensics
Given a scenario and some possible suspects, participants will perform a series of tests which along with other evidence or test results will be used to solve a crime.
C Lead: Demchuk
H: Panora, Zent, Aden, Sinha, Dahly, Polunin
Ladd 308 10:55 - 12:55
Potions and Poisons
This event is about chemical properties and effects of specified toxic and therapeutic chemical substances, with a focus on household and environmental toxins or poisons.
B Lead: (Mal) Hedrick
H: Scott, Mammadov
Walster 315 1:05 - 3:05
Protein Modeling
Students will use computer visualization and online resources to construct physical models of the CRISPR Cas9 protein that is being engineered to edit plant and animal cell genomes, and answer a series of questions about the chemistry of protein folding and the interaction of structure and function for model proteins.
C Lead: Dasanna
H: Jernberg, Wyborny, Li, Wyatt
QBB 2445 8:45 - 11:50
Sounds of Music
Teams must construct and tune one device prior to the tournament based on a 12-tone equal tempered scale and complete a written test on the physics of sound.
C Lead: Weight
H: Bukhari, AshtariMahini, Downing
SE 118 & 120 8:45 - 3:05
Thermodynamics
Teams must construct an insulated device prior to the tournament that is designed to retain heat and complete a written test on thermodynamic concepts.
B & C Lead: Eichers
H: B Chromy, Colbert, Miller
Ladd 309 8:45 - 3:05
 
Technology & Engineering Division Facilitator(s) Location Time
Battery Buggy
Teams will construct a vehicle that uses electrical energy as its sole means of propulsion to quickly travel a specified distance, and stop as close as possible to the Target Point.
B Lead: Sharijad Hasan
H: Hagen, Borgerson
FLC 410 + Hallway2 8:45 - 3:05
Boomilever (Hang-It-Break-It)
Teams will design and build a Boomilever meeting requirements specified in the rules supporting a minimum load and to achieve the highest structural efficiency.
B & C Lead: Merkel
H: Yao
FLC 3132 8:45 - 3:05
Mission Possible
Participants design, build, test and document a Rube Goldberg-like device that completes a required action through an optional series of specific actions.
C Lead: Steiner, Smith
H: Bring, M Richman
Dolve 118 8:45 - 3:05
Mousetrap Vehicle
Teams design, build and test a vehicle using one or two snap mousetraps as its sole means of propulsion to push a paper cup forward, reverse direction, and stop as close as possible to a target point.
C Lead: Jones
H: Smith, Strombeck, Schwandt
Loftsgard 104 + Hallway 8:45 - 3:05
Roller Coaster
Prior to the competition, teams design, build, and test a roller coaster track to guide a ball or sphere that uses gravitational potential energy as its sole means of propulsion to travel as close as possible to a target time.
More Info: YouTube Video
B Lead: Ahmadi
H: Zlatevski, (Soufizadeh Balaneji), Fernandez, Ma, Ara
Dolve 10 8:45 - 3:05
 
Inquiry & Nature of Science Division Facilitator(s) Location Time
Code Busters
Teams will cryptanalyze (decode) encrypted messages using cryptanalysis techniques and show skill with advanced ciphers by encrypting or decrypting a message.
C Lead: Schmidt
H: Olson, Haidous, Kalvoda, Mbanu
QBB 1065 1:05 - 3:05
Experimental Design B (Junior High Students)
This event will determine a participant's ability to design, conduct and report the findings of an experiment conducted entirely on site.
B Lead: Trautman
H: Borseth, J Mahoney, Kotarsky
Dolve 215 8:45 - 10:45
Experimental Design C (Senior High Students)
This event will determine a participant's ability to design, conduct and report the findings of an experiment conducted entirely on site.
C Lead: Walia
H: Benske, Frazzini
CIE 205 9:50 - 11:50
Fermi Questions
Teams provide answers to a series of Fermi Questions, which are science-related questions that seek fast, rough estimates of a quantity which is either difficult or impossible to measure directly.
C Lead: Seligman
H: J Rivinius
SE 116 10:55 - 2:00
Game On
This event will determine a team's ability to design and build an original computer game using the program Scratch incorporating the scientific theme provided to them by the supervisor.
More Info: YouTube Video
B Lead: Ludwig
H: Freetly, Wolf, Faisal Kabir, Ketterling, McConnell
QBB 1165 8:45 - 9:40
Mystery Architecture
At the beginning of the event, teams will be given a bag of building materials and instructions for designing and building a device that can be tested.
B Lead: Radermacher
H: Long, Busacker, Iduoku, Gjerdingen
A.G.Hill 334 10:55 - 2:00
Write It Do It
One student will write a description of an object and how to build it, and then the other student will attempt to construct the object from this description.
B & C Lead: Hopfauf
H: abambora, Moerke, Striker, Higgins, Howell
ECE 123/125 9:50-2:00
 
Generic Helper Division Facilitator(s) Location Time
Generic Helper
We need help throughout the day for tasks like; morning setup, morning check-in, breakfast delivery, lunch delivery, MC, and running errands around campus.
B & C Lead: Scorekeeper: Fenton, Hokanson
H: Woolery, Pryor, miller, Marchus
NDSU Campus varies
 
1 BBFH = Bentson Bunker Fieldhouse
2 FLC = Katherine Kilbourne Burgum Family Life, 4-H Center
3 ABEN = Agricultural and Biosystems Engineering
4 JSP = NW corner of Johnson Soccer Park
5 QBB = Quentin Burdick Building (formerly IACC)
More information on Division B events is available on the national SO web site.
More information on Division C events is available on the national SO web site.
Official rules for events are available by contacting one of the state SO directors.
EVENT FACILITATOR ROLES: (more info here)
  1. Responsible for conducting the event according to the Current Science Olympiad Rules exactly as printed in the current Rules Manual. Do not assume that they are the same as last year. Read them carefully.
  2. Bring or obtain all material and questions necessary to conduct the event and coordinate with Co-Supervisor. The NDSU Science Olympiad Office, Geosciences 202, may have or can get many of the needed items. Please ask before the day of the event!
  3. Answer questions but don't give answers, which would give any team an unfair advantage.
  4. Encourage and challenge students in a professional and friendly manner.
  5. Complete the scoring sheet and return it to the [Tournament HQ as yet TBD] with all student papers and calculations used to figure final scores. Leave a set of questions and an answer key with your scores. Please plan to remain at headquarters after your scores have been turned in to answer questions of staff entering scores and arbitration team (usually less than five minutes). Every effort must be made to eliminate ties.
  6. Attend a facilitators meeting to answer questions (very important if you are new at facilitating).
  7. Communicate with Co-Facilitators to determine respective roles.
  8. Bring judging assistants or make certain that you have communicated in writing with the tournament site coordinator your needs for officials.
  9. Avoid a duplication of specimens or questions that you may have used at regional or state tournaments to avoid regional favoritism.
  10. Plan ahead and have a good time!
CO-FACILITATOR ROLES:
  1. Assist the Event Supervisor in the conduct of the event.
  2. Communicate with Supervisors to determine roles and responsibilities.
  3. Refer to numbers 1, 4, 6 and 9 in Event Supervisors list above.
  4. Plan ahead and have a good time!