Content | Navigation |

Faculty Senate

 


STANDING COMMITTEES 2020-2021

 

Refer to the Faculty Senate Bylaws for the requirements and responsibilities of each standing committee.
StandingCommittes2020

Academic Integrity

Gerald Stokka, AFSNR
Elizabeth Crawford, AHSS
Charles Stevens, BUSN
Loretta Heuer, HP
Donna Terbizan, HSE
Kenneth Magel, SM

Assessment

Jill Motschenbacher, AFSNR
Jessica Jensen (Chair), AHSS
Ruilin Tian, BUSN (2021)
Mijia Yang, ENGR (2022)
Rebecca Brynjulson, HP (2021)
Stacy Duffield, HSE (2022)
Lisa Montplaisir, SM
Joe Mike Jones, GIS
Emily Berg, Office of Institutional Research and Analysis representative
Jeff Boyer, Office of the Provost
General Education Committee Representative
Student Government Representatives (one graduate and one undergraduate)
Student Affairs and Enrollment Management representative

Budget Committee

Don Miller (Chair), HP
Thomas Peters, AFSNR
Adam Goldwyn, AHSS
Michael Peterson, BUSN
Jacob Glower, ENGR
Shannon David, HSE
Wenfang Sun, SM
Fariz Huseynov, GIS
Margaret Fitzgerald, Interim Provost, ex-officio
Bruce Bollinger, Vice President for Finance and Administration, ex-officio

Curriculum

David Roberts (Chair), AFSNR
Verena Theile, AHSS
Michael Petersen, BUSN
Kelly Rusch, ENGR
Chengwen Sun, HP
Adam Marx, HSE
Pinjing Zhao, SM
Vacant, GIS
Sri Lalitha, Student Government, graduate
Morgan Hovde, Student Government, undergraduate
Matthew Warner, Student Government
Beth Twomey, Libraries, ex-officio
Jeff Boyer, Provost's Office, ex-officio
Kimberly Miller, Registration & Records, ex-officio
Philip Hunt, Registrar, ex-officio

Alternates:
Jack Norland, AFSNR
Jeanne Hageman, AHSS
Rajani Ganesh-Pillai, BUSN
Kenneth Magel, ENGR
Kelly Buettner-Schmidt, HP
Susan Ray-Degges, HSE
Indranil SenGupta and Svetlana Kilina, SM

Executive

Florin Salajan, Faculty Senate President
Molly Secor-Turner, Faculty Senate Past President
Vacant, Faculty Senate President-Elect
Ryan Limb, AFSNR
Holly Hassel, AHSS
Fred Riggins, BUSN
Eric Asa, ENGR
Mary Larson, HP
Katie Lyman, HSE
Kenton Rodgers, SM
Margaret Fitzgerald, Interim Provost, ex-officio
Shafiqur Rahman, Graduate and Interdisciplinary Studies, ex-officio
Roger Green, Commission on the Status of Women Faculty, ex-officio
Ali Amiri, Parliamentarian, ex-officio

Faculty Affairs

Shafiqur Rahman (Chair), AFSNR
Jessica Jensen, AHSS
Newell Wright, BUSN
Om Yadav, ENGR
Yagna Jarajapu, HP
Sara Crary, HSE
Jeff Johnson, SM
Pending, Graduate and Interdisciplinary Studies

General Education

Jack Norland, AFSNR
Holly Hassel (Chair), AHSS
Dan Hsu, BUSN
Pratap Kotala, ENGR
Karla Haug, HP
Nicklaus Redenius, HSE
Clayton Hilmert, SM
Jeff Boyer, Director of Assessment & Accreditation
RaNelle Ingalls, Registrar's Office representative
Hallie Pritchett, Libraries representative
Emily Berg, Office of Institutional Research & Analysis representative
Student government representative

Grade Appeals Board

Canan Bilen-Green (Chair), Vice Provost for Faculty and Equity
Zhulu Lin, AFSNR
Jeanne Hageman, AHSS
Ruilin Tian, BUSN
Jacob Glower, ENGR
Mykell Barnacle, HP (2022)
Jaeha Lee, HSE
Pinjing Zhao, SM
Penelope Gibbs, GIS
John P. Morrison, Student Government
Arin Tamimi, Student Government
Clara Counts, Student Government

Alternates:
Vacant, AFSNR
Carol Archbold, AHSS
Somnath Banerjee, BUSN
G. H. Nazari, ENGR
Heather Fuller, HSE (2022)
Vacant, HP
Clayton Hilmert, CSM
Vacant, GIS

Library

Guiping Yan, AFSNR
Andrew Stark, AHSS
Jeffrey Chen, BUSN
Danling Wang, ENGR (2022)
Estelle Leclerc, HP (2021)
James Nyachwaya, HSE (2021)
Andrew Croll (Chair), SM
Joe Mocnik, Dean of Libraries
Staff Senate representative
Student Government representatives (one graduate, one undergraduate)
Information Technology Services representative

Program Review

Harlene Hatterman-Valenti, AFSNR
Jessica Jensen, AHSS
Joe Mike Jones, BUSN
Mijia Yang, ENGR (2022)
Loretta Heuer, HP
Florin Salajan, HSE (2023)
Andrew Kroll (Chair), SM
Pending, GIS
Jeff Boyer, Provost's Office
Pending: Student Government Representatives (2)

Alternates:
Saleem Shaik, AFSNR
Pending, AHSS
Limin Zhang, BUSN
Jacob Glower, ENGR (2022)
Pending, HP
Kara Grange, HSE (2024)
Nikita Barabanov, SM

Technology and Instructional Services

Anupa Sharma, AFSNR
Melissa Vosen Callens, AHSS
Supavich Pengnate, BUSN
Ivan Lima (Chair), ENGR (2022)
Donna Grandbois, HP (2021)
Carrie Johnson, HSE (2021)
Matt Smith, SM
Vacant, GIS
Provost Office
Registration & Records
Student Representatives


Student Focused. Land Grant. Research University.

Follow NDSU
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS
  • Google Maps

NORTH DAKOTA STATE UNIVERSITY
NDSU Faculty Senate

Page Manager: Faculty Senate Secretary

Last Updated: Tuesday, November 10, 2020 8:31:41 AM
Privacy Statement