Content | Navigation |

NDSU News

 


Office of Research and Creative Activity announces funding recipients

The NDSU Research and Creative Activity Office has announced various funding for fiscal 2018, including a Seed Funding program, NDSU EXPLORE Undergraduate Research Awards, Research Support Services, Research Development Travel Awards, Mentorship Travel Awards and equipment repair. 

The funding programs and recipients are:

RCA Small Grant Program – seed funding

• Teresa Bergholz, microbiological sciences 

• Amanda Brooks, pharmaceutical sciences 

• Adam Gladen, mechanical engineering 

• Na Gong, electrical and computer engineering 

• Clayton Hilmert, psychology 

• Leah Irish, psychology 

• Ben Laabs, geosciences 

• Sanku Mallik, pharmaceutical sciences 

• Birgit Pruess, microbiological sciences 

• Todd Sirotiak, construction management and engineering 

• Jon Sweetman, biological sciences 

• Di Wu, electrical and computer engineering 

• Changhui Yan, computer science 

• Huojun Yang, construction management and engineering 

• Mijia Yang, civil and environmental engineering 

• Ravi Yellavajalla, civil and environmental engineering

• Qifeng Zhang, electrical and computer engineering 

• Yan Zhang, mechanical engineering 

 

RCA Small Grant Program – NDSU EXPLORE undergraduate research awards

• Michael Christenson, architecture and landscape architecture 

Student: Noor Abdelhamid 

• Long Jiang, mechanical engineering 

Student: Jacob Cox 

• Matthew Smith, biological sciences 

Student: Shelby Lewis 

• Yechun Wang, mechanical engineering 

Student: Julie Melbye 

• John Wilkinson, chemistry and biochemistry 

Student: Kaitlyn Johnson 

Yao Yu, construction management and engineering 

Student: Junlong Xiang 

 

RCA Small Grant Program – research support services 

• Robert Brueggeman, plant pathology 

• Dong Cao, electrical and computer engineering 

• Bingcan Chen, plant sciences

• Christopher Colbert, chemistry and biochemistry 

• Jordi Estevadeordal, mechanical engineering 

• Bashir Khoda, industrial and manufacturing engineering 

• Christi McGeorge, human development and family science 

• Sangita Sinha, chemistry and biochemistry 

• Sherri Stastny, health, nutrition, and exercise science 

• Kendall Swanson, animal sciences 

• Sarah Wagner, animal sciences 

• Jinhui Wang, electrical and computer engineering 

 

RCA Research Development Travel Awards 

• Lisa Arnold, English 

• Dilpreet Bajwa, mechanical engineering 

• Bradley Benton, history, philosophy and religious studies 

• Achintya Bezbaruah, civil and environmental engineering 

• Robert Brueggeman, plant pathology 

• Kelly Buettner-Schmidt, nursing 

• Dong Cao, electrical and computer engineering 

• Stephanie Day, geosciences 

• Glenn Dorsam, microbiological sciences 

• Jordi Estevadeordal, mechanical engineering 

• Abby Gold, public health 

• Na Gong, electrical and computer engineering 

• Charlott Greub, architecture and landscape architecture 

• Jill Hamilton, biological sciences 

• Harlene Hatterman-Valenti, plant sciences 

• Ying Huang, civil and environmental engineering 

• Carrie Johnson, Extension human development and family science 

• Sanjay Karmakar, electrical and computer engineering 

• Dinesh Katti, civil and environmental engineering 

• Kalpana Katti, civil and environmental engineering 

• Bashir Khoda, industrial and manufacturing engineering 

• Matthew Kirkwood, architecture and Landscape architecture 

• Ivan Lima, electrical and computer engineering 

• Zhibin Lin, civil and environmental engineering 

• Marketa Marvanova, pharmacy practice 

• Christi McGeorge, human development and family science 

• Jill Nelson, School of Education 

• Stephen O’Rourke, pharmaceutical sciences 

• Kwangsoo Park, apparel, design and hospitality management 

• Regin Schwaen, architecture and landscape architecture 

• Indranil SenGupta, mathematics 

• Angela Smith, history, philosophy and religious studies 

• Yang Song, architecture and landscape architecture 

• Michael Strand, visual arts 

• Jinhui Wang, electrical and computer engineering 

• Mijia Yang, civil and environmental engineering 

• Nita Yodo, industrial and manufacturing engineering 

• Lei Zhang, agribusiness and applied economics 

• Yan Zhang, mechanical engineering 

 

RCA Equipment Repair Fund 

• Uwe Burghaus, chemistry and biochemistry 

• Jordi Estevadeordal, mechanical engineering 

• Shana Forster, North Central Research Extension Center 

• Anna Grazul-Bilska and Sheri Dorsam, animal sciences 

• Harlene Hatterman-Valenti, plant sciences 

• Rob Sailer, mechanical engineering 

• Jagdish Singh, pharmaceutical sciences 

• Thomas Stefaniak, North Central Research Extension Center 

• Sathish Venkatachalem, pharmaceutical sciences 

• Sarah Wagner, animal sciences

As a student-focused, land-grant, research university, we serve our citizens.


Student Focused. Land Grant. Research University.

Follow NDSU
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS
  • Google Maps

Vice President for University Relations
North Dakota State University
Phone: +1 (701) 231-1068 - Fax: (701) 231-1989
Campus address: Old Main 204
Mailing address: Dept 6000 PO Box 6050, Fargo, ND 58108-6050
Page manager: NDSU University Relations